Interesujesz się instalacją zadaszenia nad tarasem? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym poruszamy temat zalet takich instalacji wykonanych z aluminium. Mamy nadzieję, że okaże się on dla Państwa ciekawy.

Podświetlony taras
Podświetlony taras

Każdy, kto lubi odpoczywać na świeżym powietrzu chętnie wykorzystuje zadaszenie tarasu. Umożliwia ono korzystanie z tarasu także w czasie niesprzyjającej pogody – także wtedy, gdy pojawia się intensywny deszcz. Niektórzy nawet lubią korzystać z odpoczynku na ogrodzie zwłaszcza podczas wiosennych czy letnich burz. Ale zadaszenie rzecz jasna może ochraniać nie tylko przed przeróżnymi opadami atmosferycznymi, lecz także przed promieniami ultrafioletowymi. Półmatowe tafle wykonane z poliwęglanu mogą także zapewniać ochronę przed intensywnymi promieniami słońca.

Mocne strony aluminiowych zadaszeń

Zapewne niektórym aluminium może wydawać się mocno nietrwałym i delikatnym materiałem. Faktycznie, czyste aluminium jest metalem niezwykle plastycznym, jednak domieszkowane prawidłowo dobranymi innymi pierwiastkami nabiera zupełnie innych, wyjątkowych cech. Projektowane obecnie związki aluminium wykorzystywane w budownictwie są nie tylko nadzwyczaj lekkie, ale również bardzo sztywne i wytrzymałe. Właściwości te sprawiają, że w tworzeniu nowoczesnych konstrukcji niezwykle chętnie stosuje się różne stopy tego metalu. W odróżnieniu od stali aluminium nie rdzewieje pod wpływem wody. Dzięki temu konstrukcje takie nie wymagają tak intensywnej renowacji. Aluminiowe zadaszenia cieszą oczy stylowym, estetycznym designem wiele lat. Rzecz jasna w razie chęci wzmocnienia konstrukcji ze względu na szczególnie duże obciążenia, wewnątrz profili instaluje się stalowe wkładki. Aluminiowa konstrukcja jest lakierowana wysokiej jakości farbą proszkową, która skutecznie zabezpiecza powierzchnię elementów przed otarciami i sprawia, że ich czyszczenie przebiega szybko i sprawnie.

Aluminiowa wiata
Wiata na samochód, źródło: Aluboss

Dlaczego poliwęglan?

Jako zadaszenie tarasu bardzo często wykorzystuje się materiał jakim jest poliwęglan? Dlaczego jest to dobra opcja? Otóż w przeciwieństwie do szkła, płyty poliwęglanowe charakteryzują się niewielką wagą, dzięki czemu mogą być montowane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest jak najlżejsza konstrukcja – na przykład na balkonach budynków, w których jest słaby fundament, lub konstrukcja samego balkonu jest mało wytrzymała co ma czasem miejsce w wiekowych budynkach. Poliwęglan jest bardzo wytrzymałym na uderzenia tworzywem dzięki czemu nie straszne są mu osuwające się na przykład z dachu warstwy śniegu.