Podjęliśmy decyzję o wytapetowaniu mieszkania lub ściany. I co dalej? Jaki rodzaj tapety wybrać oraz jak dosyć precyzyjnie wyliczyć ilość potrzebnych rolek tapet?

Ile rolek tapety?

Większość tapet, które kupujemy w sklepach stacjonarnych lub internetowych występuje w rolkach. Na każdej rolce tapety, oprócz jej właściwości, znajduje się wymiar tapety. Najbardziej popularny wymiar to rolka, która ma długość 10 metrów oraz szerokość 53 centymetrów. Są to najbardziej standardowe wymiary, jednak za każdym razem warto sprawdzić wymiar podany na wybranej przez nas rolce. Okazuje się bowiem, że niektórzy znani producenci tapet wydają kolekcje o niestandardowych wymiarach, na przykład o szerokości 70 centymetrów. Jeśli już wiemy, jakie wymiary ma pojedyncza rolka tapety, to co dalej? Można na przykład skorzystać z kalkulatora dostępnego na wielu stronach internetowych. Ułatwiają one obliczenie potrzebnego metrażu tapety oraz ilość rolek, które musimy zakupić. Jeśli wolimy sami obliczyć ilość potrzebnej tapety, to możemy pomierzyć długość wszystkich ścian oraz wysokość pomieszczeń. Jeśli wybraliśmy konkretny rodzaj tapety, i znamy już wymiary całej rolki, to wystarczy policzyć ile pasów będziemy potrzebować. Konieczne jest nie pomijanie podczas obliczeń wszystkich znajdujących się na ścianie otworów, takich jak drzwi i okna. Jeśli sprzedawcy innetapety.pl podamy wymiary ścian i pomieszczenia, to bez najmniejszego problemu pomoże nam wyliczyć ilość potrzebnych rolek tapet. W zależności od tego, czy wybierzemy tapetę z mniejszym, delikatnym wzorem, czy tapetę z większym, powtarzającym się wzorem, to trzeba uwzględnić wystarczający zapas. Przy większych wzorach konieczne jest dopasowanie i ścinanie kawałków arkuszy.

Trudność w tapetowaniu

Najprostsze w tapetowaniu są okleiny ścienne z gładkim wzorem. W wypadku tego typu tapet najłatwiej jest obliczyć potrzebny metraż, nie ma stresu z dopasowywaniem wzoru, więc tapetowanie jest bardzo proste. Kolejną zaletą tego typu gładkich tapet jest również fakt, że powstaje mało odpadów i strat w arkuszach. Delikatne wzory mają czasami przesunięcie o około 2 centymetry, ale wzory większe, na przykład wzór w piękne, duże róże albo inne kwiaty lub duże liście, mogą wymagać dużych przesunięć. Będą one do tego stopnia znaczne, że zamiast czterech wykorzystanych pasów z jednej rolki, będziemy mogli wykorzystać zaledwie 3. Tapety, które wymagają precyzyjnie dopasowanego wzoru na każdym z pasów nie są tak proste do klejenia na ścianie. Jednak warto zdobyć się na wysiłek albo zatrudnić fachowca, który dokładnie przyklei podobającą się nam wzorzystą tapetę. Będziemy wtedy zadowoleni z decyzji dotyczącej wyboru konkretnego wzoru tapety i efektu, który dzięki temu uzyskaliśmy w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Gatunek tapety

Na poziom trudności wpływa również jakość tworzywa, z którego wyprodukowana jest tapeta. Trudniej kładzie się tapetę papierową, która jest delikatna, łatwo się rwie, fałduje i nie jest za bardzo trwała. Im więcej warstw ma papierowa tapeta, tym łatwiej się ją przykleja. Najprostsza w tapetowaniu jest tapeta z winylu na fizelinie. Tapetę po rozwinięciu z rolki przykleja się do posmarowanej klejem ściany. Bardzo trwałe są z kolei tapety winylowe, jednak ze względu na to, że jest to sztywny gatunek tapety, to dosyć trudno przykleja się je samodzielnie do ścian.

Bez względu czy decydujemy się na zakupy tapety online czy w sklepie stacjonarnym, to nie musimy mieć obaw zasięgnięcia porady u sprzedawcy. Pomoże nam nie tylko wybrać odpowiedni gatunek tapety, ale także po podaniu wymiarów powierzchni, wyliczy nam ilość potrzebnych nam rolek tapety