Dom to miejsce, w którym rodzina chce czuć się bezpiecznie i komfortowo, zachowując jednocześnie prywatność. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu jest montaż rolet wewnętrznych i zewnętrznych. Rolety występują w wielu rodzajach, kolorystyce i wzorach, więc każdy aranżujący wystrój wnętrza domu i jego strefę zewnętrzną, może dopasować odpowiednie modele do swojego projektu.

Czym się kierować przy wyborze rolet zewnętrznych i wewnętrznych?

Rolety wewnętrzne mają dwie równorzędne funkcje. Zasłaniają okna, ograniczając dostęp promieni słonecznych do wnętrza, a także pełnią rolę okiennej dekoracji. Wybór zależy od wystroju wnętrza oraz od powierzchni pomieszczenia. Istotne jest zarazem jasne określenie funkcji praktycznych, jakie w danym wnętrzu muszą spełnić rolety wewnętrzne.

Jeśli chodzi o rolety zewnętrzne, to wybór jest teoretycznie dość prosty, gdyż główną ich funkcją jest zabezpieczenie wnętrza domu przed włamaniem. Dlatego kluczowe jest określenie materiału, z którego są wykonane, a także sposobu montażu. Rolety zewnętrzne antywłamaniowe muszą też spełnić warunki wizualne tak, aby ich wygląd nie psuł zewnętrznej fasady domu.

Rolety wewnętrzne – rodzaj i przeznaczenie

Zastosowanie w domu rolet ma wiele zalet dekoratorskich, a także praktycznych. Osłony takie są doskonałą alternatywą dla ciężkich zasłon, wpływając na możliwość lepszej i wygodniejszej aranżacji miejsc przy oknach. Jednocześnie wypełniają dokładnie te same funkcje, co kotary. Wybór rolety wewnętrznej zacząć należy od określenia jej rodzaju i przeznaczenia, a dzięki radom specjalistów, np. z serwisu RoletyPolska.pl, łatwo jest podjąć właściwą decyzję.

Rolety wewnętrzne dzielimy na:

  • Rolety materiałowe – klasyczne. Główne zalety to uniwersalność (sprawdzają się w każdym pomieszczeniu), duży wybór wzorów i kolorów, a także łatwy montaż.
  • Rolety klasyczne — mini. To najprostsze w montażu rolety – stelaż wystarczy przykleić lub zaczepić na skrzydle okiennym. Są niedrogie, a zarazem dobrze się prezentują. Idealne, chociażby do małych okien łazienkowych lub na poddaszu.
  • Rolety rzymskie. Wśród zalet można wymienić funkcjonalność (złożone plisy w pełni zaciemniają wnętrze, rozłożone – dostarczają więcej światła, a można je również całkiem zwinąć ku górze, odsłaniając okno). Mają ponadczasowy design, który pasuje do każdego stylu architektonicznego.
  • Rolety wolnowiszące. Główną cechą tego typu osłon okiennych jest ich montaż. Przyczepiane są do ściany nad framugą okienną lub do sufitu i zasłaniają całe okno, często z parapetem. Aranżacyjnie jest to doskonałe rozwiązanie dla dużego pomieszczenia, gdzie oprócz głównych funkcji, roleta, sama w sobie, będzie wyśmienitą dekoracją. Warto przy tym pamiętać, że tego typu rolety wewnętrzne mogą osiągać szerokość do 220 cm, stąd ich popularność przy dużych oknach połaciowych.
  • Rolety dzień noc. W tych modelach istotne jest połączenie dwóch rodzajów materiału – cieńszego i grubszego tak, aby dopasować poziom natężenia wpadającego światła. To idealne rozwiązanie w dziecięcym pokoju, gdzie regulacja oświetlenia sprzyja odpoczynkowi malucha.
  • Rolety zaciemniające. Tego typu rolety zwykle montowane są w sypialniach. Gruby materiał nie przepuszcza promieni świetlnych i pozwala na prawie całkowite zaciemnienie pokoju. Jednocześnie warto wspomnieć, że są one dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, tak więc można je pięknie wkomponować w wystrój sypialni.

Rolety zewnętrzne – jak dobrać odpowiedni model?

Dom wolnostojący jest bardziej narażony na próby włamania niż mieszkanie w bloku wielorodzinnym. Zwykle do domu klienci zamawiają drzwi antywłamaniowe oraz wzmacniane okna. Dobrym pomysłem jest też instalacja wytrzymałych rolet okiennych. W tym zakresie warto zwrócić uwagę na rolety zewnętrzne ze wzmacnianym pancerzem, wykonane z wytrzymałego aluminium.

Tu klient ma też prawo zdecydować o klasie bezpieczeństwa – od RC1 do RC6. Parametr ten określa jakie dodatkowe elementy zabezpieczające mają być umieszczone w roletach.

Rolety Kraków

Do wyboru mamy również różne metody sterowania roletami. Może to być sterowanie ręczne, elektryczne lub rolety podnoszone po odblokowaniu zamka w sposób samoczynny.

Wybierając do własnego domu okienne osłony wewnętrzne oraz zewnętrzne szukać warto nowoczesnych rozwiązań stosowanych przez producentów. Dobra jakość materiału i odpowiedni poziom zabezpieczeń w roletach zewnętrznych gwarantuje, że dom będzie odpowiednio zabezpieczony. Natomiast nowe pomysły na łatwiejszy montaż oraz coraz większa ilość wzorów i kolorów na roletach wewnętrznych zapewnią, że w domu będzie panował intymny i przyjazny klimat.