Obmyślając przebudowę instalacji grzewczej, lub wykonanie nowej, potrzebujemy, możliwie najlepszych rozwiązań. Chcemy, żeby w pomieszczeniach ciepło było równomiernie rozprowadzone po całym mieszkaniu, a same grzejniki były bardzo wydajne. zatem prawidłowo dobrać grzejniki do instalacji co?

Instalacje domowe
Instalacje domowe

Jeśli chodzi nam o same możliwości grzewcze, to metal, z którego wykonany jest grzejnik, nie czyni praktycznie różnicy. Jest tak ponieważ zarówno grzejniki aluminiowe modułowe, jak i grzejniki stalowe znakomicie transportują energię cieplną. Nie oznacza to oczywiście, że obojętnie, które grzejniki kupimy bo i tak będzie ok, niekoniecznie.

Grzejniki aluminiowe na ogół nie nadają się do instalacji co z elementami miedzianym. Producenci dosyć często nie udzielają wtedy poręczenia na taki grzejnik, ze względu na fakt, że połączenie aluminium i miedzi skutkuje korozją galwaniczną. Skutek takiego zjawiska jest taki, że aluminium się utlenia natomiast połączenia gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedziane rury pokrywają się nalotem.

W instalacjach z kotłem kondensacyjnym grzejniki muszą być dużo większe ze względu na niską temperaturę pracy instalacji grzewczej.

Weź pod uwagę rodzaj instalacji grzewczej

Wybierając grzejnik należy także wziąć pod uwagę, czy nasza instalacja jest zamknięta, czy otwarta. Do instalacji otwartej dostaje się tlen, który z czasem niszczy stalowe grzejniki. W takim wypadku, lepiej będzie zaplanować grzejniki wykonane z aluminium, ponieważ on mają zastosowanie zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji. Grzejniki wykonane ze stali, to dobry pomysł, w przypadku, gdy szczególnie zależy nam na optymalnym wykorzystaniu przestrzeni w domu. Pośród stalowych grzejników mamy ogromny zakres rozmiarów i modeli. Możesz też zamontować niższy, a zarazem grubszy, wtedy otrzymamy te same wydajności, jak w przypadku dłuższego i wyższego grzejnika. Wbrew pozorom ma to spore znaczenie, na przykład, gdy miejsce przeznaczone na grzejnik jest małe, ze względu na wysokość ściany.

Typowy grzejnik stalowy montowany na ścianie
Typowy grzejnik stalowy montowany na ścianie

Wybierając grzejniki wykonane z aluminium nie mamy możności wyboru grubości. Aby zachować odpowiednie parametry mocy, powinien on składać się z określonej liczby połączonych ze sobą elementów. Niewątpliwym plusem jest jednak mała waga grzejników aluminiowych. Bez problemu możemy te grzejniki zdemontować i przetransportować w razie renowacji. Wybierając grzejnik, najlepiej wziąć pod uwagę projekt całej naszej instalacji. Określa on zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Na ogół projektant określa też rodzaj przewidywanych grzejników. Gdy natomiast nie mamy projektu instalacji, doradźmy się fachowców, którzy robią instalacje hydrauliczne. W Polsce bardzo popularne marki grzejników naściennych to między innymi: Purmo, Kermi oraz Buderus.


Thermotronic, ozonowanie Wrocław

ul. Hirszfelda 38/2
55-220 Jelcz Laskowice
tel: +48 665 188 187
E-mail: biuro@thermotronic.pl


Nowe mieszkania Siechnice
https://format.wroclaw.pl/nowoczesne-mieszkania
Biuro: Siechnice, Gimnazjalna 1,    tel.: +48 (71) 717 53 00


Pellet, węgiel Brodnica
https://lipnowskiopal.pl/kontakt/brodnica/
UL. GÓRNA 28B
87-600 LIPNO