Jesteś na etapie budowy domu i zastanawiasz się nad montażem instalacji, które zapewnią bardzo niskie zapotrzebowanie energetyczne budynku? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym omawiamy niektóre z popularnych nowoczesnych rozwiązań. 

W budownictwie jednorodzinnym przykłada się obecnie ogromną wagę do wdrażania kompleksowych rozwiązań zapewniających oszczędne utrzymanie domu. W naszej szerokości geograficznej oznacza to przede wszystkim niwelowanie kosztów związanych z ogrzewaniem. Jeśli zastanawiasz się nad dodatkowymi inwestycjami w tego typu instalacje, to budowa domu to jeszcze ten etap, na którym można je wdrożyć. 

Energooszczędne budynki mieszkaniowe

Gdy mówimy o energooszczędności budynku w tym artykule, mamy zawsze na myśli oszczędzanie energii grzewczej. W tym kontekście zazwyczaj kojarzy nam się przede wszystkim jak najlepsze ocieplenie całego budynku – od fundamentu aż po dach. Dużą wagę przykłada się również do wysokiej jakości okien, ponieważ stanowią one w sumie sporą powierzchnię zewnętrznych przegród. Szczególnie w budynkach pasywnych istotne jeszcze są takie elementy jak: usytuowanie budynku względem stron świata, wkomponowanie go w teren, kształt bryły, ilość przeszkleń od południowej strony, itp. Z drugiej strony, w budownictwie energooszczędnym i pasywnym niezwykle istotną rolę odgrywają również nowoczesne instalacje i to im poświęcimy w tym artykule najwięcej uwagi. 

Pompy ciepła

W ostatnich latach sporo mówi się o pompach ciepła. Z jednej strony nadal są to urządzenia stosunkowo drogie. Z drugiej jednak pozwalają one niemal całkowicie uniezależnić się od dostaw paliwa – zwłaszcza, gdy jednocześnie budynek jest wyposażony w panele fotowoltaiczne. Niestety pompy ciepła do pracy potrzebują energii elektrycznej, stąd wzmianka o panelach fotowoltaicznych. Niemniej osoby, które zainwestowały w pompy ciepła jeszcze wtedy, gdy węgiel czy gaz były bardzo niskie przy obecnych wysokich cenach mają wiele powodów do zadowolenia, szczególnie jeśli zainwestowali oni w pompę już na tyle dawno, że koszt ten zdążył już się zwrócić. Obecnie takie osoby niezależnie praktycznie co by się działo z cenami węgla i gazu, mogą spać spokojnie. 

Dlaczego pompy ciepła cieszą się tak dużą popularnością? Otóż te znakomite urządzenia pozwalają na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Energia cieplna jest zmagazynowana wszędzie wokół nas w przyrodzie. Jest ona w powietrzu, którym oddychamy, w zbiornikach wodnych i rzekach oraz w gruncie. Pompy ciepła tłoczą energię cieplną z tych obszarów do wnętrza budynku. Jest to całkowicie darmowa, czysta energia, z której możemy korzystać do woli. Jedynym kosztem, jaki musimy ponieść jest zakup i montaż całej instalacji oraz zasilenie jej energią elektryczną.  

Systemy rekuperacji

W Polsce coraz częściej montuje się systemy rekuperacji – czyli wentylację z odzyskiem ciepła. Jest to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw dzisiejszym potrzebom związanym z oszczędzaniem energii. Sprawnie funkcjonująca rekuperacja może wygenerować nawet kilkadziesiąt procent oszczędności na ogrzewaniu. Jest to możliwe dzięki temu, że ciepło zmagazynowane w powietrzu jest wielokrotnie wykorzystywane. Dodatkowym atutem rekuperacji jest możliwość oczyszczania powietrza. Szczególnie w rejonach, w których rokrocznie występuje zjawisko uciążliwego smogu, taka bieżąca filtracja powietrza sprzyja zdrowiu wszystkich domowników. Oczyszczanie powietrza w systemie rekuperacji odbywa się dzięki wmontowanym filtrom: filtr mechaniczny, filtr węglowy oraz wysokiej jakości filtr Hepa. Systemy rekuperacji oferowane przez markę Rekuperatory ASK Energooszczędne Instalacje posiadają wbudowane filtry, których wymiana nie wiąże się z wielkimi wydatkami. Oczywiście montaż rekuperacji jest związany z pewnym sporym nakładem finansowym, jednak w dobie obecnych wysokich cen ogrzewania, inwestycja ta zwraca się już zaledwie po kilku latach. A przecież system będzie funkcjonował przez wiele lat. Na pewno osoby, które zainwestowały w rekuperację przed laty, przy obecnej sytuacji na światowych rynkach surowców energetycznych zacierają ręce. Dzięki rekuperacji, nawet duże podwyżki cen nie są im straszne. Co również bardzo istotne obniżenie emisji spalin związanej ze spalaniem paliwa wiąże się z ulgą dla otaczającego nas środowiska naturalnego. A zatem inwestując w system rekuperacji nie tylko działasz korzystnie na swój portfel, oszczędzasz również środowisko naturalne. 

Centrala systemu rekuperacji. Źródło: Taniereku.pl.


Oszczędne kotły grzewcze

Omawiając kwestię oszczędnych instalacji grzewczych nie sposób nie wspomnieć o kondensacyjnych kotłach gazowych. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku systemu rekuperacji, urządzenia te również pozwalają na ponowny odzysk energii cieplnej, która w typowych kotłach jest bezpowrotnie tracona ulatując wraz ze spalinami w komin. Kondensacja pary wodnej zawartej w spalinach pozwala na odzysk nawet do 30% energii. Połączenie zatem systemu rekuperacji z kotłem kondensacyjnym to gwarancja stworzenia naprawdę niezwykle ekonomicznej instalacji grzewczej.