Wielu właścicieli rozpoczynających historię z posiadaniem własnej działalności gospodarczej zastanawia się nad kwestią prowadzenia dokumentacji księgowej – czy zająć się tematem osobiście, czy warto by było wynająć zewnętrzną firmę księgową? W tym artykule postaramy się, pokrótce lecz definitywnie, odpowiedzieć na to pytanie.

Prowadzenie odpowiedniej księgowości w Polsce to prawny obowiązek. Wszystkie operacji finansowe muszą być odpowiednio zaksięgowane zgodnie z aktualnie obowiązującym w kraju
prawem. Prowadzenie księgowości jest również oczywiście niezbędne aby móc rozliczyć się z urzędem skarbowym. Dlatego, że zatrudnienie osoby, która wykonuje tego typu czynności zawodowo, wiąże się z jakimś kosztem, sporo osób stawiających pierwsze kroki w prowadzeniu własnego biznesu postanawia osobiście zająć się tym tematem. I o ile ktoś ma pewne zdolności w tym zakresie i jest zaznajomiony z przepisami, to jak najbardziej może się to udać – zwłaszcza jeśli do rozliczeń jest raptem kilka dokumentów co miesiąc. Zdecydowanie trudniej prowadzi się rachunkowość w firmie, gdzie pracuje więcej osób, gdzie generowanych jest wiele rozmaitych dokumentów każdego miesiąca. Samo dołożenie starań o zachowanie właściwego porządku w prowadzonej dokumentacji może stanowić wyzwanie, a co dopiero powiedzieć o skrupulatnym sumowaniu całej masy cyferek. Dla większości właścicieli samodzielne prowadzenie rozliczeń w firmie jest tematem praktycznie nie do ogarnięcia.

Wiele firm podejmuje się współpracy z biurem rachunkowym kierując się często ulegającymi zmianie przepisami dotyczących prowadzenia księgowości oraz rozliczania obowiązujący w kraju podatków. Nawet zawodowym księgowym którzy mają doświadczenie w swojej pracy czasem nie jest łatwo odpowiednio zastosować zmieniające się przepisy prawne. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że osoba prowadząca działalność ponosi ostateczną odpowiedzialność, za prawidłowe, z punktu widzenia lokalnego urzędu skarbowego, rozliczenie księgowości. Ewentualne niejasności czy oczywiste błędy stwierdzone podczas rutynowej kontroli pracownika urzędu skarbowego, skutkują karami finansowymi. Należy się więc zastanowić czy, aby na pewno samodzielne prowadzenie księgowości to właściwy pomysł. Dodatkowych niedogodności pod tym względem przyczyniają często w ostatnio wprowadzane nowelizacje w przepisach podatkowych. Aktualnie wielu księgowym jak również właścicielom firm sen z powiek spędza zrozumienie Nowego Ładu. W skutek nieoptymalnych rozwiązań stosowanych w rozliczeniach księgowych prowadzący działalność gospodarczą mogą ponieść duże, w porównaniu z ubiegłymi okresami rozliczeniowymi, koszty.

Zewnętrzna firma księgowa – dlaczego warto

Każdy, kto zakłada swoją firmę specjalizuje się w konkretnym zawodzie. Osoby które korzystają systematycznie z usług biura rachunkowego doszły do wniosku, że optymalnym wyjściem jest skupienie całej uwagi na podnoszeniu jakości świadczonych przez swoją firmę usług. Zajmowanie się tym, na czym tak naprawdę się nie znamy, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu jak również wiąże się ze znaczącym stresem. Z drugiej strony biura rachunkowe prowadzące rozliczenia wielu różnych firm często mogą skorzystać ze swojego doświadczenia i przyczynić się do pewnych optymalizacji podatkowych, które mogą przyczynić się do optymalizacji kosztów.

Analizując kwestię prowadzenia rachunkowości w firmie powinno się także brać pod uwagę kwestię bycia na bieżąco z wciąż zmieniającymi się przepisami. Firmy zawodowo zajmujące się prowadzeniem księgowości mają swoje sprawdzone metody na tego typu okoliczności. Cena współpracy z typowymi kancelariami rachunkowymi sprowadza się w przypadku większości mikro i średnich firm do kilkuset złotych miesięcznie. Większość właścicieli firm jest zdania, że nie jest to wysoka cena, którą ponosimy za spokojną głowę w zakresie finansowych rozliczeń z Państwem.

Biuro rachunkowe Everte rozliczenia dla firm w Warszawie

Telefon: 81 440 45 81
Tel. kom.: 720 838 133
Email: kontakt@biuroeverte.pl