Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejsze budownictwo mieszkaniowe bez uwzględnienia tego znakomitego materiału jakim jest szkło. Jak dużą rolę odgrywa on w budowie domów?

Szkło jest znane nam już od setek lat. Obecnie dzięki stale rozwijającej się technologii produkcji możliwe staje się jeszcze lepsze korzystanie z tego szczególnego materiału. W wielu projektach stosuje się nie tylko zwykłe szkło, lecz też laminowane szkło, szkło klejone oraz szkło artystyczne. Od niedawna często uwzględnianym materiałem stanowiącym zastępnik szkła jest poliwęglan, jednak szkło i tak dalej jest materiałem niezwykle popularnym. Nie ma się zresztą co temu dziwić :).

Kilka słów o szkle w budownictwie
Rozmyślając nad stosowaniem szkła w budowie domów jednorodzinnych oczywiście przede wszystkim zapewne przyjdą nam na myśl okna. I to prawda – w zewnętrznych przegrodach tego rodzaju szkło stosuje się najczęściej. Dobrze byłoby jednak sobie uświadomić, że aktualnie produkowane okna ze szklanymi szybami są dużo bardziej skuteczne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Z czego to wynika? Otóż kwestia rozchodzi się właśnie o zastosowane szkło. Aktualnie wykorzystuje się szyby złożone z kilku sklejonych ze sobą cienkich tafli, dzięki czemu są one jeszcze mocniejsze na czynniki mechaniczne. Ogromnym plusem szkła warstwowego jest też lepsza izolacja termiczna. W dobie zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności termicznej odgrywają niezwykle dużą rolę. W temacie właściwości izolacyjnych omawianego materiału warto także wspomnieć o izolacji akustycznej. Nowoczesne klejone szkło bardzo dobrze wygłusza mieszkanie, dzięki czemu nawet mieszkając w sercu dużego miasta można napawać się spokojem i ciszą.

Naturalnie okna to nie jedyne zastosowanie szkła w polskich domach. Materiał ten w architekturze jest też bardzo chętnie wykorzystywane do budowania przeróżnych zadaszeń:
– nzadaszenia tarasów,
– daszki szklane nad drzwiami,
– zadaszenia altan, itp.

Ze szkła wytwarza się też nowocześnie prezentujące się drzwi, balustrady oraz elewacje. Materiał ten charakteryzuje się wspaniałą ,zdolnością, podnoszenia walorów wizualnych obiektu, w którego architekturze jest uwzględniane.

Na koniec jeszcze jedna sprawa. Materiał jakim jest szkło towarzyszy nam nie tylko w procesie samej budowy budynku, ale także w trakcie urządzania jego wnętrza. Często być może nie zwracamy na to uwagi, ale faktycznie korzystamy z różnego typu szkła na każdym kroku. Jednym z praktycznych zastosowań szkła w projektach wnętrz są lustra. Rzecz jasna nie sposób wyobrazić sobie bez chociaż jednego lustra łazienki oraz przedpokoju. Niemniej jak najbardziej wykorzystuje się je również w sypialniach, salonach, oraz kuchniach. A w temacie kuchni – co raz chętniej stosowane są szklane kuchenne panele, które instaluje się na ścianach w zastępstwie tradycyjnych płytek. Hartowane szkło jest odporne na wyższe temperatury oraz bezproblemowe w czyszczeniu dlatego bardzo dobrze sprawdza się w takiej funkcji.