Umiejętność porozumiewania się mową to coś co wyróżnia człowieka od zwierząt. Jak ogromną rolę ma mowa? Przekona się o tym ten kto niespodziewanie straci umiejętność mówienia albo kiedy będzie przebywać w kraju, w którym ludzie posługują się językiem dla niego nieznanym.

Dzieci uczą się komunikacji werbalnej podobnie jak innych zdolności np. czytania. Niestety w naszym świecie co raz większa ilość dzieci ma problemy logopedyczne. Można podkreślić, że w dobie obecnej postęp cywilizacyjny jest znaczący, a dzieci nie uczą się poprawnie się wypowiadać. Dlaczego takie zjawisko ma miejsce? Powodów można wskazać wiele.

Wady wymowy

 • Jak już zauważono czynników wpływających na kształtowanie się języka jest bardzo dużo. Oto niektóre z nich:
  – wadliwa budowa narządów mowy
  – spora ilość wcześniaków
  – niedrożny nos – wówczas dziecko oddycha ustami. Przyczyny: alergie i inne.
  – zbyt długi okres ssania kciuka – w takim przypadku język układa się niewłaściwie.
  – nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
  – obniżona sprawność słuchowa.

Chcielibyśmy także wspomnieć o warunkach środowiskowych. Rodzina ma jak również rodzic. Są do tego mnóstwo fantastycznych pomocy logopedycznych. Te pomoce są kolorowe – dzieci kształcą się w formie zabawy. Do takich pomocy logopedycznych doliczyć: specjalne karty logopedyczne, klocki i itd. Te pomoce mogą być wykorzystywane przez opiekunów a także logopedów.

Reasumując: duża liczba dzieci ma kłopot z prawidłową wymową. Należy z uwagą obserwować swoją pociechę, aby nie za późno dostrzec trudności z mową.

 

Artykuł powstał przy współpracy: elboxedu.com.pl.