Budując dom stajemy przed niezliczonymi rozmaitymi dylematami. W tym artykule omawiamy niektóre z nich. Zapraszam do lektury!

Dom czy mieszkanie – jedna z pierwszych decyzji

Gdzie lepiej mieszkać ? W domu jednorodzinnym czy też lepszym wyborem jest mieszkanie ? Tak naprawdę to pytanie pozostaje wciąż bez odpowiedzi, bo jak dobrze wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Nie mniej pierwsza oraz druga opcja mają swoje plusy oraz minusy. Na pewno życie w mieszkaniu jest w pewnym sensie łatwiejsze, gdyż większość spraw gospodarczych załatwia za nas wspólnota mieszkaniowa,a w przypadku domu jednorodzinnego jesteśmy zmuszeni większość tego typu spraw załatwiać samodzielnie. Co prawda można zatrudnić firmę administrującą naszą nieruchomością, ale po pierwsze jest to dosyć kosztowne, a po drugie firmy administrujące niezbyt chętnie wchodzą w układy biznesowe z domkami jednorodzinnymi, gdyż wolą się skupiać na obsłudze większych powierzchni mieszkalnych, gdyż to głównie od metrażu zależy ich wynagrodzenie. Na pewno mieszkając w domku jednorodzinnym czujemy większy komfort,ze względu na większą powierzchnię mieszkalną, która otwiera przed nami możliwość lepszego zagospodarowania powierzchni oraz co niewątpliwie jest wielkim atutem mamy dostęp do pewnej otwartej przestrzeni prywatnej jaką jest niewątpliwie ogród.

Montaż paneli słonecznych – zainwestuj w OZE

W przypadku gdy jesteśmy zwolennikami pozyskiwania tak zwanej zielonej energii,oraz lubimy liczyć każdą złotówkę na pewno dobrym rozwiązaniem będzie instalacja paneli słonecznych. Panele słoneczne (nie mylić z kolektorami słonecznymi – gdyż te służą jedynie do ogrzewania wody latem, oraz w słoneczne dni) to krzemowe płyty zdolne zamieniać energię słoneczną na energię elektryczną. Jak pokazuje większość badań w Polsce mamy wystarczającą ilość dni słonecznych aby skutecznie produkować energię elektryczną dla średniej wielości gospodarstwa domowego. Oczywiście energia elektryczna nie jest produkowana całą dobę, nie mniej jeśli nie używamy non stop pralki oraz innych wysoko energochłonnych urządzeń elektrycznych nawet niewielki zestaw akumulatorów magazynujących pozyskaną ze słońca energię, to jest duża szansa,że nawet jeśli nie pozyskamy ze słońca stu procent energii elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby naszego gospodarstwa domowego, to przy użyciu paneli słonecznych odpowiednio wysokiej mocy nasze rachunki za energię elektryczną będą wyglądały znacznie lepiej. Biorąc pod uwagę osoby które instalowały baterie słoneczne na dachach swoich domów można dojść do wniosku, że nie ma wielkiego problemu, aby nasze rachunki za energię elektryczną stopniały nawet o siedemdziesiąt do osiemdziesięciu procent w skali miesiąca, co bez wątpienia da nie małą oszczędność. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż działania pro ekologiczne wspiera Unia Europejska, tak więc możemy się starać o dofinansowanie na zakup paneli słonecznych.

Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne

 

Jaki rodzaj tynków w domu

Jeśli instalacja elektryczna w naszym domu została wykonana poprawnie, najwyższy czas wykonać tynki. Jeśli chodzi o tynki to generalnie rzecz biorąc dzielimy je na tynki mokre,oraz tynki suche. Każda z wyżej wymienionych technologii ma swoje wady i zalety. Postaramy się krótko opisać każdy z wyżej wymienionych sposobów tynkowania ścian. Tak więc, tynki mokre polegają na rozpuszczeniu mieszanki tynkarskiej w wodzie, a następnie nałożeniu takiej mieszanki na ściany i odpowiednim wyprofilowaniu masy tynkarskiej tak aby całość trzymała pion i poziom oraz odpowiednim zatarciu tynku tak aby struktura tynku umożliwiała wykonanie dalszych prac takich jak nałożenie gładzi gipsowej czy też bezpośrednie pomalowanie ścian. Jeśli chodzi o tynki mokre najczęściej używane są tynki gipsowe, oraz tynki cementowo wapienne. W przypadku gdy tynki mokre są wykonane profesjonalnie, ich struktura powinna być na tyle odpowiednia aby bezpośrednio po wyschnięciu umożliwić malowanie uzyskując gładką i przyjemną w dotyku powierzchnie. Tynki suche to tynki wykonywane za pomocą tak zwanych płyt gipsowo-kartonowych.Jest to dosyć popularna technologia szczególnie przy ścianach skośnych czyli głównie na poddaszach. Płyty gipsowo kartonowe kleimy do ścian na klej lub też montujemy na stelażach z profili aluminiowych.

A może przydomowa oczyszczalnia ścieków

W przypadku gdy nasz dom nie jest na stałe podłączony do kanalizacji, a chcemy zaoszczędzić na wywożeniu ścieków których wywóz jest coraz droższy idealnym rozwiązaniem może okazać się przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zajmujące kilka metrów sześciennych urządzenie za po mocą którego ścieki które odprowadzane są z domu są rozkładane przez specjalne bakterie na inne znacznie prostsze substancje organiczne które nie zanieczyszczają środowiska, dzięki czemu efekt pracy bakterii możemy bez problemu przeznaczyć na naturalny kompost. Woda wypływająca z takiej oczyszczalni nie zanieczyszcza środowiska, gdyż jest idealnie czysta i nie powoduje zanieczyszczenia wód gruntowy, nawet w najmniejszym stopniu. Co prawda przydomowa oczyszczalnia ścieków jest znacznie droższa niż najprostsze szambo (w dodatku małe szambo ), jednak jeśli rozłożymy taką inwestycję na kilka lat to na pewno zwróci się nam z nawiązką. Do tego typu oczyszczalni potrzeba co jakiś czas wymienić wkład z bakteriami, jednak w dłuższej perspektywie koszt takiej oczyszczalni zwraca się z nawiązką. Na wielu aukcjach internetowych istnieje kilka typów oczyszczalni przydomowych, a montaż takiej oczyszczalni jest dziecinnie prosty. Warto zamontować taką oczyszczalnie, gdyż w ten sposób dbamy nie tylko o stan naszego portfela, ale również chronimy środowisko naturalne.


Artykuł opracowany przy współpracy
Kotły gazowe marki Buderus
https://buderus-inserw.pl/sklep/kotly-gazowe
Buderus-Inserw
20-368 Lublin,
ul.Wyzwolenia 62