Psychoterapia. Na czym polega?

Psychoterapia to pewnego rodzaju relacja miedzy terapeutą, a pacjentem. Jest to tak zwane leczenie poprzez rozmowę. Jednak nie jest to zwykła rozmowa, taka jak z partnerem czy przyjaciółką. Zapewne wiele osób myśli, że terapia polega na tym, że słuchamy rad, znajdziemy pocieszenie i będziemy mogli się komuś wypłakać w rękaw. Nie!

Psychoterapeuta nie będzie mówił, że wszystko się ułoży, że mamy się nie przejmować i nie martwić. Psychoterapeuta będzie analizował i próbował nam pomóc.

Praca nad samym sobą

Psychoterapii nie da się porównać do wizyt u innych lekarzy. Tutaj nie jesteśmy tylko obiektem badań. W tym przypadku uczestniczymy równocześnie z terapeutą, a nawet bardziej w samoleczeniu. Nie ma złotego środka, że przyjdziemy na wizytę, terapeuta da rozwiązanie i będziemy zdrowi. Depresja czy innego typu zaburzenia psychiczne to o wiele dłuższy proces, który wymaga pracy i czasu. Pacjent przede wszystkim musi chcieć zmienić swoje nastawienie, pewne zachowania, myślenie i chcieć współpracować z osobą, która my w tym pomoże.

Jak wygląda rozmowa z terapeutą?

Każdy pacjent przed pierwszą wizytą zastanawia się jak takie spotkanie przebiega i jak będzie wyglądać. Jest to po prostu rozmowa, która potrafi terapeucie nas poznać, ocenić nasz problem i dotrzeć do tego skąd ten problem u nas jest. Czynników może być bardzo dużo. Poprzez to, w jakim środowisku się wychowaliśmy i jak zostaliśmy wychowani, jak aktualnie żyjemy po to, w jaki sposób postrzegamy dane sytuacje i jak je przeżywamy.

Rozmowa z terapeutą pozwoli nam zrozumieć nasze problemy, zauważyć skąd się one biorą oraz pracować nad tym, co nam szkodzi.

Stres i relaks

Ponad to, dzięki psychoterapii zauważymy co nam nie służy: aktualna praca, toksyczny związek, nieodpowiednie towarzystwo. Powodów może być bardzo dużo i podstawą dobrej psychoterapii jest to, aby nazwać problem i nad nim pracować.

Warto wiedzieć, że psychoterapia może być trudna, może boleć. Często jest tak, że musimy wspomnieniami wrócić do sytuacji, które wypchnęliśmy. Jednak po bólu przyjdzie oczyszczenie i będzie nam o wiele łatwiej.

Jak psychoterapia pomaga?

Po ustaleniu przyczyn naszych problemów i ich nazwaniu przychodzi czas pracy nad sobą. Zaczynamy się zastanawiać nad rozwiązaniem kłopotów i nad tym, jak powinniśmy się zachować. Podczas spotkań pacjent uczy się nowych sposobów, których do tej pory nie znał.

Dlatego połową sukcesu jest zrozumienia naszych problemów, złego samopoczucia, niepokojących myśli. Natomiast druga część to ogromna praca nad sobą- nauka, która pomoże w codziennym życiu.

Przełom w naszym postrzeganiu

Podczas kolejnych spotkań zauważymy wiele różnych rzeczy, których do tej pory nie widzieliśmy, np. złudne postrzeganie różnych zachowań, nieadekwatne reagowanie silnymi emocjami i wiele innych.

Psychoterapeuta Sosnowiec
Prywatna Praktyka Psychologiczna
ul. Andersa 15 pok. 202, Sosnowiec
Biurowiec Opal, 1 piętro

http://www.psychologpraktyka.pl