Mieszkania stylizowane na zaadaptowany do celów mieszkaniowych budynek przemysłowy są obecnie w modzie. Surowy, industrialny klimat to optycznie powiększana przestrzeń oraz minimum wszelkich dodatków. Jak w ten nowoczesny styl wpisują się dywany i wykładziny?

Oczywiście w omawianym stylu nie ma mowy o zastosowaniu na całości podłogi wykładziny lub dodatku. Ponieważ idea stylu industrialnego polega między innymi na odsłanianiu materiałów, z jakich wykonany jest budynek, przesłanianie całości podłogi jest niedopuszczalne. Dywan shaggy może stanowić starannie dobrany dodatek podkreślający charakter wnętrza. Dodatkowo pamiętajmy, że jest to jeden z nielicznych elementów dekoracji, który ma służyć także wygodzie użytkowania. To właśnie dywan będzie stanowił wyraźny sygnał, że przemysłowa surowość została udomowiona.

Jak dobrać dywan?

Dobierając dywan warto pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej kolorystyce. Barwy uwzględniane w zastosowanych dodatkach mają być chłodne, optycznie powiększające przestrzeń – bo to właśnie przestrzeń jest jednym z najbardziej kuszących atutów stylu industrialnego. Zapewne będziemy więc wybierać spośród dywanów białych, szarych, ceglastych, brązowych – wszystko, co naturalne mile widziane. Styl industrialny pozostawia ogromne pole do aranżacyjnych wariacji. Jeśli bowiem projektant stawia na kontrasty, zapewne sprawdzą się z kolei kolory nawiązujące do znaków ostrzegawczych w zakładach przemysłowych – pomarańczowy, żółty, czerwony.

Strzałem w dziesiątkę będzie niewątpliwie wybranie dywanu wyprodukowanego z naturalnych materiałów. Znakomicie sprawdzi się dywan z niefarbowanej wełny z grubym, niedługim runem. Z drugiej strony jeśli dywan ma służyć ‘przełamaniu’ monotonności we wnętrzu zapewne dobrze się też sprawdzą miękkie, przyjemne dla oka barwy, tj turkus czy błękit. Zastosowanie dywanu może okazać się bardzo praktyczne jeśli pragniemy w subtelny sposób zasygnalizować strefowość w niewielkim mieszkaniu. Przyjemny w dotyku dywan pozwoli nam na stworzenie strefy wypoczynkowej bez potrzeby stosowania dodatkowych ścianek działowych, które w stylu industrialnym ogranicza się do minimum.

Ponieważ styl industrialny pochodzi rodem z Nowego Yorku, gdzie w czasach recesji adoptowano opuszczone zakłady produkcyjne do celów mieszkalnych być może trafnym wyborem będzie wybór dywanu z wzorami typowymi dla dużych miast.

Poniżej na filmie pokazano jak ręcznie wykonuje się dywany shaggy.